Player

House of Commons

Thursday 15 June 2017 Meeting started at 9.33am, ended 3.15pm

Share



You can find out more information and instructions on our Help page.

Select a section of the video and receive a download link via email.

Please read and agree to the following terms and conditions before continuing.

Use of audio-visual recordings of parliamentary proceedings

This material is published on parliamentlive.tv tv with the authority of the House of Commons and/or the House of Lords. It is protected by parliamentary copyright and all rights are reserved.

You are permitted to reproduce this material only if you comply with the Terms and Conditions.

In particular you may not:

  • alter the video or audio of the recording in any way;
  • use this material for satire, advertising, entertainment content or productions or to suggest endorsement; or
  • use this material on websites or social media platforms that promote, encourage or facilitate illegal activity, encourage hatred or anti-social behaviour.

Parliamentary privilege protects freedom of speech during parliamentary proceedings. Please be aware that republishing footage of those proceedings is unlikely to be protected. If you choose to republish this material, you do so at your own discretion and risk.

Reasonable care has been taken to make sure that this material and any related software code contains no errors, viruses, or defects, but no warranty is given that this is the case.

By clicking ‘continue’ you acknowledge that you have read and understood the Terms and Conditions and agree to be bound by them.


You can find out more information and instructions on our Help page.

Channel:
1

House:
Commons

Location:
Commons Chamber

Event Type:
Main chamber

Production:
TV
  • Swearing in of Members of the Commons

  • 09:33:58

    Swearing in of Members of the Commons

  • 09:34:33

    Rt Hon Ann Clwyd MP (Cynon Valley, Labour)

  • 09:35:29

    Rt Hon Dr Liam Fox MP (North Somerset, Conservative)

  • 09:35:52

    Mr Nigel Evans MP (Ribble Valley, Conservative)

  • 09:36:10

    Kevin Brennan MP (Cardiff West, Labour)

  • 09:37:02

    Chris Ruane MP (Vale of Clwyd, Labour)

  • 09:37:39

    Stephen Hammond MP (Wimbledon, Conservative)

  • 09:38:02

    Clive Lewis MP (Norwich South, Labour)

  • 09:38:18

    Tan Dhesi MP (Slough, Labour)

  • 09:38:53

    Afzal Khan MP (Manchester, Gorton, Labour)

  • 09:39:30

    Luke Pollard MP (Plymouth, Sutton and Devonport, Labour (Co-op))

  • 09:40:02

    Tracy Brabin MP (Batley and Spen, Labour (Co-op))

  • 09:40:38

    Alex Norris MP (Nottingham North, Labour (Co-op))

  • 09:41:00

    Richard Harrington MP (Watford, Conservative)

  • 09:41:26

    Rt Hon Hilary Benn MP (Leeds Central, Labour)

  • 09:41:53

    Alister Jack MP (Dumfries and Galloway, Conservative)

  • 09:42:23

    Kirstene Hair MP (Angus, Conservative)

  • 09:42:53

    Andrew Bowie MP (West Aberdeenshire and Kincardine, Conservative)

  • 09:43:17

    ayr

    Bill Grant MP (Ayr, Carrick and Cumnock, Conservative)

  • 09:43:53

    Colin Clark MP (Gordon, Conservative)

  • 09:44:17

    Paul Masterton MP (East Renfrewshire, Conservative)

  • 09:44:42

    Mr Christopher Chope MP (Christchurch, Conservative)

  • 09:45:12

    Jeremy Lefroy MP (Stafford, Conservative)

  • 09:45:33

    Eleanor Smith MP (Wolverhampton South West, Labour)

  • 09:46:34

    Marsha De Cordova MP (Battersea, Labour)

  • 09:47:08

    Matt Western MP (Warwick and Leamington, Labour)

  • 09:47:49

    Wera Hobhouse MP (Bath, Liberal Democrat)

  • 09:48:22

    Joanne Platt MP (Leigh, Labour (Co-op))

  • 09:48:51

    Tonia Antoniazzi MP (Gower, Labour)

  • 09:49:37

    Stephen Lloyd MP (Eastbourne, Liberal Democrat)

  • 09:50:10

    Jamie Stone MP (Caithness, Sutherland and Easter Ross, Liberal Democrat)

  • 09:50:41

    Penny Mordaunt MP (Portsmouth North, Conservative)

  • 09:51:17

    Laura Smith MP (Crewe and Nantwich, Labour)

  • 09:51:45

    Mike Amesbury MP (Weaver Vale, Labour)

  • 09:52:17

    Christine Jardine MP (Edinburgh West, Liberal Democrat)

  • 09:52:54

    David Linden MP (Glasgow East, Scottish National Party)

  • 09:54:05

    Liz Saville Roberts MP (Dwyfor Meirionnydd, Plaid Cymru)

  • 09:54:27

    Hywel Williams MP (Arfon, Plaid Cymru)

  • 09:55:03

    Ben Lake MP (Ceredigion, Plaid Cymru)

  • 09:55:47

    Jonathan Edwards MP (Carmarthen East and Dinefwr, Plaid Cymru)

  • 09:56:23

    Sandy Martin MP (Ipswich, Labour)

  • 09:56:50

    Anneliese Dodds MP (Oxford East, Labour (Co-op))

  • 09:57:16

    Mohammad Yasin MP (Bedford, Labour)

  • 09:57:42

    Alex Sobel MP (Leeds North West, Labour (Co-op))

  • 09:58:03

    Emma Hardy MP (Kingston upon Hull West and Hessle, Labour)

  • 09:58:29

    Thelma Walker MP (Colne Valley, Labour)

  • 09:58:58

    Paul Girvan MP (South Antrim, Democratic Unionist Party)

  • 09:59:38

    Rt Hon Mark Field MP (Cities of London and Westminster, Conservative)

  • 10:00:00

    Rishi Sunak MP (Richmond (Yorks), Conservative)

  • 10:00:28

    Mr Ranil Jayawardena MP (North East Hampshire, Conservative)

  • 10:00:49

    Mr Marcus Jones MP (Nuneaton, Conservative)

  • 10:01:15

    Stephen Metcalfe MP (South Basildon and East Thurrock, Conservative)

  • 10:01:41

    Mr Barry Sheerman MP (Huddersfield, Labour (Co-op))

  • 10:02:12

    Darren Jones MP (Bristol North West, Labour)

  • 10:02:40

    Helen Hayes MP (Dulwich and West Norwood, Labour)

  • 10:03:05

    George Hollingbery MP (Meon Valley, Conservative)

  • 10:03:23

    Victoria Atkins MP (Louth and Horncastle, Conservative)

  • 10:04:01

    John Glen MP (Salisbury, Conservative)

  • 10:04:18

    Rosie Cooper MP (West Lancashire, Labour)

  • 10:04:58

    Mike Hill MP (Hartlepool, Labour)

  • 10:06:01

    Nigel Adams MP (Selby and Ainsty, Conservative)

  • 10:06:20

    John Lamont MP (Berwickshire, Roxburgh and Selkirk, Conservative)

  • 10:06:47

    Douglas Ross MP (Moray, Conservative)

  • 10:08:12

    Luke Graham MP (Ochil and South Perthshire, Conservative)

  • 10:08:32

    Stephen Kerr MP (Stirling, Conservative)

  • 10:09:04

    Ross Thomson MP (Aberdeen South, Conservative)

  • 10:10:00

    David Duguid MP (Banff and Buchan, Conservative)

  • 10:10:57

    Alec Shelbrooke MP (Elmet and Rothwell, Conservative)

  • 10:11:05

    David Warburton MP (Somerton and Frome, Conservative)

  • 10:11:27

    Rt Hon Sir Nicholas Soames MP (Mid Sussex, Conservative)

  • 10:11:48

    Julian Knight MP (Solihull, Conservative)

  • 10:12:23

    Stephen McPartland MP (Stevenage, Conservative)

  • 10:13:21

    Stephen Barclay MP (North East Cambridgeshire, Conservative)

  • 10:13:47

    Mark Pritchard MP (The Wrekin, Conservative)

  • 10:14:18

    Bambos Charalambous MP (Enfield, Southgate, Labour)

  • 10:14:43

    Helen Goodman MP (Bishop Auckland, Labour)

  • 10:15:13

    Ruth George MP (High Peak, Labour)

  • 10:16:32

    Liz McInnes MP (Heywood and Middleton, Labour)

  • 10:16:59

    Tom Tugendhat MP (Tonbridge and Malling, Conservative)

  • 10:17:28

    Royston Smith MP (Southampton, Itchen, Conservative)

  • 10:17:56

    Justin Madders MP (Ellesmere Port and Neston, Labour)

  • 10:18:32

    Mr Sam Gyimah MP (East Surrey, Conservative)

  • 10:19:37

    Matthew Pennycook MP (Greenwich and Woolwich, Labour)

  • 10:20:17

    Oliver Dowden MP (Hertsmere, Conservative)

  • 10:20:44

    Luke Hall MP (Thornbury and Yate, Conservative)

  • 10:22:50

    Andrea Jenkyns MP (Morley and Outwood, Conservative)

  • 10:23:20

    Jack Lopresti MP (Filton and Bradley Stoke, Conservative)

  • 10:23:40

    Laura Pidcock MP (North West Durham, Labour)

  • 10:24:11

    Dan Carden MP (Liverpool, Walton, Labour)

  • 10:24:39

    Louise Haigh MP (Sheffield, Heeley, Labour)

  • 10:25:04

    Ellie Reeves MP (Lewisham West and Penge, Labour)

  • 10:26:07

    Stephanie Peacock MP (Barnsley East, Labour)

  • 10:26:27

    Robert Courts MP (Witney, Conservative)

  • 10:26:51

    Kwasi Kwarteng MP (Spelthorne, Conservative)

  • 10:27:18

    Kit Malthouse MP (North West Hampshire, Conservative)

  • 10:27:38

    Julian Smith MP (Skipton and Ripon, Conservative)

  • 10:28:04

    Zac Goldsmith MP (Richmond Park, Conservative)

  • 10:28:36

    Rachel Reeves MP (Leeds West, Labour)

  • 10:29:07

    Liz Twist MP (Blaydon, Labour)

  • 10:30:30

    Dr Roberta Blackman-Woods MP (City of Durham, Labour)

  • 10:31:06

    Mr Alan Mak MP (Havant, Conservative)

  • 10:31:39

    Rt Hon Tobias Ellwood MP (Bournemouth East, Conservative)

  • 10:32:06

    Simon Hart MP (Carmarthen West and South Pembrokeshire, Conservative)

  • 10:34:01

    Chris Skidmore MP (Kingswood, Conservative)

  • 10:35:01

    Rory Stewart MP (Penrith and The Border, Conservative)

  • 10:36:14

    Chris Williamson MP (Derby North, Labour)

  • 10:37:38

    Leo Docherty MP (Aldershot, Conservative)

  • 10:38:15

    Bim Afolami MP (Hitchin and Harpenden, Conservative)

  • 10:41:10

    Emma Little Pengelly MP (Belfast South, Democratic Unionist Party)

  • 10:42:01

    Neil O'Brien MP (Harborough, Conservative)

  • 10:42:39

    Alex Burghart MP (Brentwood and Ongar, Conservative)

  • 10:43:24

    Jack Brereton MP (Stoke-on-Trent South, Conservative)

  • 10:43:52

    Mike Wood MP (Dudley South, Conservative)

  • 10:45:19

    Craig Mackinlay MP (South Thanet, Conservative)

  • 10:45:51

    Glyn Davies MP (Montgomeryshire, Conservative)

  • 10:47:40

    Rachel Maclean MP (Redditch, Conservative)

  • 10:48:20

    Vicky Ford MP (Chelmsford, Conservative)

  • 10:49:04

    Julia Dockerill MP (Hornchurch and Upminster, Conservative)

  • 10:49:41

    Mr Simon Clarke MP (Middlesbrough South and East Cleveland, Conservative)

  • 10:50:05

    Gillian Keegan MP (Chichester, Conservative)

  • 10:50:46

    Lee Rowley MP (North East Derbyshire, Conservative)

  • 10:51:19

    Andrew Lewer MP (Northampton South, Conservative)

  • 10:51:55

    Alok Sharma MP (Reading West, Conservative)

  • 10:52:29

    Mr Robert Syms MP (Poole, Conservative)

  • 10:52:51

    Ruth Smeeth MP (Stoke-on-Trent North, Labour)

  • 10:53:40

    Wes Streeting MP (Ilford North, Labour)

  • 10:54:07

    Peter Kyle MP (Hove, Labour)

  • 10:54:32

    Gareth Snell MP (Stoke-on-Trent Central, Labour (Co-op))

  • 10:55:04

    Eddie Hughes MP (Walsall North, Conservative)

  • 10:55:40

    Conor McGinn MP (St Helens North, Labour)

  • 10:56:09

    Iain Stewart MP (Milton Keynes South, Conservative)

  • 10:56:41

    Tom Pursglove MP (Corby, Conservative)

  • 10:57:35

    Holly Lynch MP (Halifax, Labour)

  • 11:00:33

    Jonathan Reynolds MP (Stalybridge and Hyde, Labour (Co-op))

  • 11:01:49

    Trudy Harrison MP (Copeland, Conservative)

  • 11:02:21

    Giles Watling MP (Clacton, Conservative)

  • 11:02:45

    Damien Moore MP (Southport, Conservative)

  • 11:03:22

    Will Quince MP (Colchester, Conservative)

  • 11:29:57

    Joseph Johnson MP (Orpington, Conservative)

  • 11:30:23

    Amanda Milling MP (Cannock Chase, Conservative)

  • 11:30:49

    Mr Steve Baker MP (Wycombe, Conservative)

  • 11:31:12

    Mr Bob Seely MP (Isle of Wight, Conservative)

  • 11:31:47

    Mr Geoffrey Cox QC MP (Torridge and West Devon, Conservative)

  • 11:32:15

    Alex Chalk MP (Cheltenham, Conservative)

  • 11:32:52

    James Cleverly MP (Braintree, Conservative)

  • 11:33:35

    Seema Kennedy MP (South Ribble, Conservative)

  • 11:34:06

    Damian Collins MP (Folkestone and Hythe, Conservative)

  • 11:35:14

    Rt Hon Mike Penning MP (Hemel Hempstead, Conservative)

  • 11:35:43

    Stephen Morgan MP (Portsmouth South, Labour)

  • 11:37:35

    Nadhim Zahawi MP (Stratford-on-Avon, Conservative)

  • 11:47:31

    Kate Green MP (Stretford and Urmston, Labour)

  • 11:48:50

    John Penrose MP (Weston-super-Mare, Conservative)

  • 11:53:55

    Anna McMorrin MP (Cardiff North, Labour)

  • 11:55:27

    Preet Gill MP (Birmingham, Edgbaston, Labour (Co-op))

  • 11:59:18

    Dr Rupa Huq MP (Ealing Central and Acton, Labour)

  • 11:59:52

    Liz Kendall MP (Leicester West, Labour)

  • 12:03:53

    John Grogan MP (Keighley, Labour)

  • 12:04:27

    Lesley Laird MP (Kirkcaldy and Cowdenbeath, Labour)

  • 12:04:57

    Gerard Killen MP (Rutherglen and Hamilton West, Labour (Co-op))

  • 12:05:26

    Martin Whitfield MP (East Lothian, Labour)

  • 12:05:52

    Danielle Rowley MP (Midlothian, Labour)

  • 12:06:20

    Hugh Gaffney MP (Coatbridge, Chryston and Bellshill, Labour)

  • 12:06:53

    Paul Sweeney MP (Glasgow North East, Labour (Co-op))

  • 12:07:26

    Ben Bradley MP (Mansfield, Conservative)

  • 12:07:54

    Ruth Cadbury MP (Brentford and Isleworth, Labour)

  • 12:08:21

    James Frith MP (Bury North, Labour)

  • 12:09:05

    Stella Creasy MP (Walthamstow, Labour (Co-op))

  • 12:11:10

    Matt Rodda MP (Reading East, Labour)

  • 12:12:34

    David Drew MP (Stroud, Labour (Co-op))

  • 12:15:23

    Jared O'Mara MP (Sheffield, Hallam, Labour)

  • 12:20:48

    Mr Steve Reed MP (Croydon North, Labour (Co-op))

  • 12:22:52

    Kemi Badenoch MP (Saffron Walden, Conservative)

  • 12:25:43

    Layla Moran MP (Oxford West and Abingdon, Liberal Democrat)

  • 12:29:25

    Daniel Kawczynski MP (Shrewsbury and Atcham, Conservative)

  • 12:29:58

    Carolyn Harris MP (Swansea East, Labour)

  • 12:31:51

    Owen Smith MP (Pontypridd, Labour)

  • 12:33:31

    Mr Peter Bone MP (Wellingborough, Conservative)

  • 12:35:23

    Jim Fitzpatrick MP (Poplar and Limehouse, Labour)

  • 12:37:41

    Karen Lee MP (Lincoln, Labour)

  • 12:39:08

    Suella Fernandes MP (Fareham, Conservative)

  • 14:00:19

    Swearing in of Members of the Commons

  • 14:00:25

    Mr Roger Godsiff MP (Birmingham, Hall Green, Labour)

  • 14:01:19

    Daniel Zeichner MP (Cambridge, Labour)

  • 14:01:47

    Henry Smith MP (Crawley, Conservative)

  • 14:01:50

    Teresa Pearce MP (Erith and Thamesmead, Labour)

  • 14:02:36

    Catherine West MP (Hornsey and Wood Green, Labour)

  • 14:03:00

    Dr Phillip Lee MP (Bracknell, Conservative)

  • 14:03:24

    Neil Coyle MP (Bermondsey and Old Southwark, Labour)

  • 14:06:15

    Gareth Thomas MP (Harrow West, Labour (Co-op))

  • 14:08:30

    Rt Hon Mel Stride MP (Central Devon, Conservative)

  • 14:15:35

    Rt Hon Grant Shapps MP (Welwyn Hatfield, Conservative)

  • 14:21:41

    Sarah Jones MP (Croydon Central, Labour)

  • 14:22:32

    Rt Hon Joan Ryan MP (Enfield North, Labour)

  • 14:23:15

    Mr Shailesh Vara MP (North West Cambridgeshire, Conservative)

  • 14:25:29

    George Freeman MP (Mid Norfolk, Conservative)

  • 14:27:39

    Rt Hon Andrew Mitchell MP (Sutton Coldfield, Conservative)

  • 14:31:02

    Luciana Berger MP (Liverpool, Wavertree, Labour (Co-op))

  • 14:31:43

    Andy Slaughter MP (Hammersmith, Labour)

  • 14:39:24

    Rosie Duffield MP (Canterbury, Labour)

  • 14:43:47

    Nusrat Ghani MP (Wealden, Conservative)

  • 14:47:51

    Heidi Allen MP (South Cambridgeshire, Conservative)

  • 14:53:24

    Chris Philp MP (Croydon South, Conservative)

  • 15:07:54

    Ms Karen Buck MP (Westminster North, Labour)

  • 15:09:10

    Lloyd Russell-Moyle MP (Brighton, Kemptown, Labour (Co-op))

  • 15:10:16

    Mr Nick Hurd MP (Ruislip, Northwood and Pinner, Conservative)